Inlägg

2018-08-31

Ungdomar mot nazism i Boden

Med anledning av det inträffade idag vill vi börja med att ge våra fantastiska ungdomar en stor eloge för deras mod, och även all kärlek till deras föräldrar som fostrat så fina ungdomar med sunda värderingar och kämparanda, som står upp för sig själva och sina vänner mot nazisterna. Ungdomarna som idag omringade NMR och vägrade låta sig skrämmas visar vad civilkurage verkligen handlar om. Det är dags för oss vuxna att göra detsamma.

Vad vi fått veta när allt lugnat sig är följande:
Det handlar om två skilda händelser. Vid den första är det Bo Nilsson som kandiderar till fullmäktige i Boden som fysiskt gav sig på ett av barnen efter att hen rivit sönder deras flygblad och spottat på det.
Denna händelse ska ha fångats på film enligt SVT.

Den andra händelsen var den som skedde strax innan vår uppdatering, barnen hade då diskuterat hbtq frågor med nazisterna och detta blev den utlösande faktorn för Simon Holmqvist som då fysiskt gav sig på barnet med, enligt vittnen, knuffar och någon form av slag. Vår modiga resturangägare som blev vittnen till händelsen hoppade då över staketet från resturangen för att skynda fram och skydda den drabbade, flera gånger ropade restaurangägaren på polis men trots ett ganska stort polispådrag (med tanke på att det handlar om ett valtält i Boden) ingrep inte polisen förens efteråt.

Med anledning av detta kommer vi från Boden mot rasism under morgondagen att officiellt lägga in en överklagan gällande nazisternas tillstånd till att dagligen få stå i sin valstuga
Trots att två barn fysiskt konfronterades av vuxna män är det helt uppenbart att polisen inte har kapaciteten att skydda oss från nazisterna och säkerställa ordningen.

Vi vill även återigen uppmana alla att komma på lördag då NMR håller sitt torgmöte 13.30 på medborgarplatsen och säga ifrån.
Inga barnnisshandlande nazister på våra gator!

Vi kommer även att starta upp en ungdomsverksamhet till boden mot rasism för att hjälpa barnen mobilisera ett motstånd och lära sig arbeta antirasistiskt på framförallt sina skolor och i kompiskretsar.

Med den ökade aktiviteten och oron som nmr medför i stan uppskattar vi extra mycket om ni meddelar oss om ni ser nazistisk aktivitet oavsett vad det än är.

Återigen vårt varmaste tack till de fantastiska ungdomarna och årets stjärna till vår grymma resturangägare 👊 ni visar vägen!

Boden mot Rasism

Länk: https://www.facebook.com/bodenmotrasism/?hc_ref=ARSz4Yl62vvH14bhMu2g9GxTw1f_KKwU-55Ee67R89bZ0BRi9v2jIKsZISBW-V13nuE&fref=nf&__xts__[0]=68.ARCNXmKRKlYNCmhP8CcONeA1zv66BFDEnQgvdMSeKv7IkJvuR5Lg

Kommentarer

Boden mot rasism, era ena hjältar!

Ernst W

Kommentera

captcha

Kommande Händelser

Senaste Media

  • Third year of the full-scale invasion: Overview of Solidarity Collectives' Work
  • TCA-podden: Avsnitt 2 by Take Concrete Action
  • TCA-podden: Avsnitt 1 by Take Concrete Action

Senaste kommentarerna