“Demonstrationen är jättebra. Den är mot NATO, för Palestina. Jättebra.
De som kommer hit från NATO är egentligen människor som oss men de har med sig allt det här [gör en gest mot polisinsatsen utanför]. Det känns som att de sätter sig över oss.”
Orden kommer från ett cafébiträde som objudet framförde dem till en av våra kamrater vid sidan av demonstrationen mot NATO-toppmötet i Helsingborg. Citatet understryker att vi lyckades med ett av våra främsta mål: att sprida en kritik mot NATO i samhället. Vår framgång berodde i hög grad på den radikala, kompromisslösa och militanta framtoning vår demonstration hade vilket inte bara skapade medialt intresse utan även drog till sig människor som anslöt sig till vår demonstration utan också debatterade den eller spontant live-sände ifrån den. Detta är viktigt att påpeka gentemote de som menar att vi inte har någon förankring hos “vanliga människor”. Men vi vet att det är fler än oss som känner ilskan, som ser vad som händer, som förstår nödvändigheten i aktivt motstånd. Arbetarklassen är de som drabbas när samället rustar upp. Arbetarklassen är de som får betala för imperialismen vapen. Arbetarklassen är de som dör i NATOs krig.
Till de kamrater som deltog idag vill vi säga – vi har gjort något oerhört viktigt idag och ni ska känna stolthet över det mod, den improvisationsförmåga och organisation som ni uppvisat. Helsingborg blev en symbol för vad NATO är där stadsrummet militariserats och övervakats. Samtidigt lyckades vi ändå lyckats i stort agera framgångsrikt. NATO-mötet är också en symbol för en bredare förändring i det svenska samhället, en vändning mot klasskrig från ovan som förs med hjälp av polis, övervakning och repression och som vi ser som definierande för kampsituationen i Sverige idag.
Den repression som utövades försökte också göra staden ren från allt som inte ansågs passa perfekt in i borgerlighetens Sverige – bokstavligt talat, då staden rensade varenda klistermärke och affisch. Vi krossade den bilden av samförståndet idag. De miljoner som las på att skydda NATO-mötet spenderades också i rädsla för rörelser som oss. De kostnaderna är också en materiell skada vi orsakar våra fiender.
Inte minst är en stor seger att vi som autonoma har efter en lång tids politisk dvala återtagit plats i den politiska sfären och framfört en radikal kritik av stat, kapital, militarism och nationen. Vi har också framgångsrikt organiserat en svartblocksdemonstration vilket är något vi inte gjort på länge överlag, och som vi inte gjort i Helsingborg på mer än ett decennium. Att göra detta har inneburit att en generation aktivister har lärt sig hur man organiserar sig och agerar militant. Självklart finns det saker att diskutera, kritisera och förbättra, men vi lämnar det till en annan dag.
Slutligen. I dessa tider är det lätt att tappa hoppet; världen står i lågor, klasskampen går till våra fienders fördel. Precis därfär var dagens aktion viktig, för det visar på hopp – hopp om att motstånd är möjligt och att det går att göra skillnad
Autonom Organisering
Länk: https://autonomorganisering.noblogs.org/post/2024/12/01/valkommen-till-klasskriget/