Dalarnas LS av SAC och ABF Borlänge bjuder in till filmvisning av dokumentären Budrus!
Dokumentären följer med de icke-väpnade motståndet som utspelade sig i den palestinska byn Budrus på Västbanken när den israeliska staten bestämde sig för att bygga en apartheidmur rakt igenom byns mark. Muren hotade att förstöra byns olivträd, men lyckades förena byn i en gräsrotskamp mot förtryck och för rätten att få vara på sin mark; en kamp där palestinier med olika bakgrund, ålder och kön stod enade, och som stöttades av internationella och israeliska aktivister.
Visningen är gratis och öppen för alla. Efter visningen finns det tid för samtal och reflektioner över vad vi har sett.
Plats: Lördagen den 10 maj på ABF i Borlänge. Dörrarna öppnar klockan 16:00 för de som vill komma tidigt, det kommer att kunna gå att hänga med oss samt finnas bland annat bokbord (mer info kommer), och filmvisningen börjar klockan 17:00.
Det kommer även att finnas vegansoppa för den som skulle bli hungrig
Obs! Dokumentären är framförallt på arabiska, med inslag av engelska och hebreiska. Textningen kommer att vara på engelska genom hela dokumentären
Dalarnas LS av SAC